Oszczędzanie powierzchni użytkowej budynku

Oszczędzanie powierzchni użytkowej budynku

Wykonując termoizolację danego pomieszczenia, każdemu zależy na tym, by nie zajmowała ona zbyt wiele miejsca. Szczególnie dotyczy to małych pomieszczeń. Jeśli termoizolacja jest gruba, to naprawdę może dojść do tego, że znacznie zmniejszy ona część użytkową pomieszczenia.

Minimalna grubość płyt poliuretanowych

termoizolacyjne płyty pirNa szczęście można wybrać materiał termoizolacyjny, który wcale nie potrzebuje grubych warstw, by działać sprawnie. Do takich materiałów należy bez wątpienia płyta poliuretanowa. Taka płyta PIR ma zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacje niż wełna czy styropian – i wcale nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o niższy współczynnik przewodzenia ciepła. To że płyty PIR posiadają lepsze parametry termoizolacyjne sprawia, że można je układać cieńszymi warstwami. Takie termoizolacyjne płyty pir oszczędzają więc powierzchnię użytkową pomieszczeń. Wielu osobom zależy na tym, by ubytek tej powierzchni był jak najmniejszy. Dotyczy to nie tylko ocieplania murów. Na podobne efekty można liczyć w przypadku ocieplania poddasza. Zwracają na to uwagę nie tylko te osoby, które ocieplają nowy budynek, ale przede wszystkim ci, którzy zajmują się modernizowaniem starego budynku. W takiej sytuacji nie chcą oni pozwolić sobie na utratę dodatkowych kilku centymetrów z powierzchni użytkowej. Oczywiście istnieją normy, które mówią o minimalnej grubości danego materiału termoizolacyjnego, aby spełniał on swoje zadanie. I tak w przypadku płyt poliuretanowych grubość ta wynosi dokładnie 115 mm.

Wystarczy podać tutaj dla porównania grubość minimalną innych materiałów termoizolacyjnych, aby przekonać się, że płyty PIR są po prostu najlepsze. W przypadku wełny skalnej grubość termoizolacji musi wynosić aż 200 mm, aby była ona skuteczna. Styropian EPS z kolei musi posiadać grubość 185 mm.