Praca w Niemczech a zwrot podatku

Praca w Niemczech a zwrot podatku

 

Wielu z nas udaje się zagranicę w celach zarobkowych – nawet, jeśli jest to tylko praca sezonowa. Na początku kolejnego roku, najczęściej w takich przypadkach pojawia się pytanie, co z rozliczeniem, odprowadzonego w naszym imieniu podatku. W poniższym tekście postaram się przybliżyć, komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec.

Komu zwrot podatku z Niemiec?

zwrot podatków z NiemiecGeneralnie, jeśli chodzi o zwrot podatków z Niemiec, przysługują one osobom, które pracowały na terenie Niemiec legalnie, a ich pracodawca odprowadzał za nie zaliczki na podatek w zawyżonej kwocie. Doskonale znamy tę zasadę, ponieważ obowiązuje ona również na terenie naszego kraju. Jeśli chodzi o teren Niemiec ważne jest jeszcze, czy osoba, której dotyczy potencjalny zwrot podatku, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Sytuacja taka ma miejsce, gdy dana osoba ma stałe miejsce zamieszkania w Niemczech lub przebywa tam od minimum sześciu miesięcy. Kiedy spełnione zostaje kryterium ponad sześciomiesięcznego pobytu, złożenie zeznania podatkowego może odbywać się bez względu na wysokość dochodu uzyskanego poza granicami Niemiec. Jeśli nie jesteśmy w stanie udokumentować naszego pobytu na terenie Niemiec w taki sposób, by czas ten był dłuższy od sześciu miesięcy, nasze zeznanie podatkowe związane ze zwrotem podatków może zostać złożone tylko wtedy, gdy zarobek poza granicami niemieckiego kraju nie przekroczył limitu 3064 EUR (lub 6128 EUR, gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem.

Rozliczenie podatku, nawet tego, który odprowadzany jest w naszym imieniu w naszym rodzimym kraju, często budzi wiele pytań i wątpliwości. Jeśli nie umiemy znaleźć odpowiednich odpowiedzi, warto zwrócić się z prośbą o poradę do specjalisty, który będzie w stanie wyjaśnić nam wszelkie zawiłości i pomóc w formalnościach.