Tłoczenie płyt DVD w nowoczesnej tłoczni

Tłoczenie płyt DVD w nowoczesnej tłoczni

Nośnik DVD jest w dalszym ciągu popularnym formatem, na którym umieszczane są wszelkiego rodzaju programy komputerowe, edukacyjne czy też na przykład koncerty muzyczne. Płyta DVD to nie tylko sam nośnik, ale także pudełko oraz poligrafia, które musi powstać podczas tłoczenia płyty w wyspecjalizowanym zakładzie produkcyjnym, zwanym tłocznią. Jakie płyty DVD mogą tam powstawać?

Wytwarzanie płyt DVD oraz jej różnych formatów

tłocznia płyt dvdW tłoczni, w jakiej powstają płyty DVD, najczęściej spotkamy też linię produkcyjną, zajmującą się wytwarzaniem płyt CD. Dzięki temu, że tłocznia płyt DVD dysponuje nowoczesnym zapleczem technologicznym, może wytwarzać płyty, które charakteryzują się różnymi właściwościami. Płyty DVD najczęściej dzielimy na formaty zdolne pomieścić 4,7GB lub 8,5GB danych. Dzięki temu, że linia produkcyjna tłoczni jest w stanie wyprodukować oba te formaty, możliwe jest tłoczenie płyt zawierające obszerne programy komputerowe lub na przykład kursy do nauki języków obcych. Tłocznia może także zajmować się pisaniem oprogramowania, mającego na celu tworzenie menu płyty DVD. W tłoczni powstają także pudełka oraz poligrafia, która jest dobrana w indywidualny sposób do każdego zamówienia. Płyty DVD są pakowane w pudełka kartonowe, digipacki czy też ecopacki. Możemy także spotkać płyty zapakowane w koperty kartonowe. Każda z nich powstaje w dziale drukarskim i poligraficznym tłoczni płyt CD oraz DVD.

Niektóre tłocznie dysponują także sztabem fachowców, odpowiedzialnych za projektowanie opakowań na płyty DVD. Dzięki nim zamawiający może otrzymać produkt, który jest wykonany w najlepszy możliwy sposób. Projektanci starają się stworzyć projekty, które są niezwykle spójne artystycznie i nadają całemu wydaniu płyty DVD szczególnego wyrazu.