Zastosowanie noży taśmowych w przemyśle

Zastosowanie noży taśmowych w przemyśle

 

Na liniach produkcyjnych w zależności od wytwarzanego produktu często dochodzi do sytuacji w której wymagane jest cięcie materiału na mniejsze elementy lub wykrojenie z większej porcji część o odpowiednich wymiarach. Oczywiście ręczna praca nie wchodzi w grę przy seryjnej produkcji dlatego wymyślono w tym celu specyficzne rozwiązanie.

Automatyka procesów cięcia za pomocą noży taśmowych

noże taśmoweDzięki zastosowaniu automatyzacji produkcji mamy możliwość wykorzystania nowoczesnej technologii do ułatwienia i przyspieszenia większości zadań. Szczególnie seryjna produkcja wykorzystuje ten fakt i dzięki niej mamy możliwość szybkiego tworzenia wyrobów. Dzięki zastosowaniu takich elementów jak specjalnych noże taśmowe, nie jest konieczne wykonywanie ręcznych cięć tych wszystkich elementów na których należy wykonać ten proces. Noże taśmowe to elementy najczęściej wykonane z dobrych jakościowo stali występujące w formie podłużnych listew, które mogą być wykorzystane do obróbki i cięcia elementów na liniach produkcyjnych. Zwykle montuje się je do ramion robotów tnących, które we wcześniej zaprogramowany sposób automatycznie wykonują cięcia. Zastosowanie noży taśmowych jest bardzo szerokie. Można z nich korzystać zarówno w piekarniach, tartakach oraz na liniach produkcyjnych wykonujących obróbkę innych materiałów. Wykorzystuje się je także w pakowniach, gdzie są używane do cięcia folii w które są zapakowane produkty. Jakość noży taśmowych ma bardzo duże znaczenie, gdyż tylko ich odpowiednie naostrzenie i dobrej jakości materiały zapewnią wysoką trwałość produkcji i dzięki nim unikniemy nieprzewidzianych przestojów.

Firmy zajmujące się produkcją noży taśmowych są z reguły wysoko wyspecjalizowane w tej konkretnej dziedzinie i mają z reguły na zapleczu duży wybór zarówno rodzajów jak i technologii wykonania i ostrzenia tego typu produktów. Wybór odpowiedniego narzędzia dla naszych procesów jest sprawą bardzo ważną i nie powinien zostać zbagatelizowany.