Zastosowanie płyt poliwęglanowych w ogrodnictwie

poliwęglan

Zastosowanie płyt poliwęglanowych w ogrodnictwie

Tworzywa sztuczne wykorzystuje się obecnie w wielu dziedzinach. Warto na pewno wspomnieć o tym, jakie tworzywa znalazły ostatnio zastosowanie w ogrodnictwie. Mowa o poliwęglanie. Płyty poliwęglanowe tworzone są nie tylko w różnych kolorach, ale i wymiarach.

Najważniejsze zalety poliwęglanu litego i komorowego

poliwęglanNajważniejsze jest jednak to, że płyty te można podzielić ogólnie na lite i komorowe. Poliwęglan komorowy, jak sama nazwa wskazuje, ma w swojej budowie komory powietrzne – im więcej takich komór, tym płyta jest droższa. Z kolei poliwęglan lity nie posiada takich komór, co wcale nie oznacza, że jest mniej wytrzymały. Bardzo często porównuje się płyty poliwęglanowe ze szkłem. Zwykła szyba wykorzystywana do budowy szklarni łatwo ulega zniszczeniu. Wystarczy silniejsze uderzenie, by zbić taką szybę. W przypadku płyt poliwęglanowych nie jest to wcale takie łatwe. Okazuje się, że płyty poliwęglanowe lite są odporne na działanie uderzeń mechanicznych. Poza tym chronią one przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych – chodzi tu przede wszystkim o silny deszcz, grad, mocny wiatr. Warto także wspomnieć o tym, że płyty poliwęglanowe można wyginać i jest to ich ogromna zaleta. Ze zwykłą szybą nie da się tego zrobić, dlatego szklarnie muszą mieć postać prostokątną. Z poliwęglanu powstają szklarnie w postaci półwalców. Bez wątpienia jest to materiał, który warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad materiałem do budowy szklarni. Cechą charakterystyczną poliwęglanu jest także to, że przepuszcza on światło słoneczne.

Udowodniono, że przepuszczalność światła słonecznego jest bardzo wysoka i wynosi nawet 70-80% w zależności od grubości płyty poliwęglanowej. Można takie zamawiać płyty w różnych wymiarach, dzięki czemu nie trzeba ich później specjalnie przycinać przed montażem.